Сергій Дібров: Увага, планується злочин

Зараз я хочу пояснити, чому ініційована новоспеченим міністром Максимом Степановим постанова про нові карантинні обмеження є незаконною, більш того – злочинною, і чому її не можна виконувати.

1. Ми живемо у правовій державі.
Хто не згодний з цією тезою, можуть далі не читати. Живіть собі далі по поняттях.

2. В нашій державі діє Конституція, яка встановлює права громадян.

3. В нашій державі діють закони, яких усі повинні дотримуватися.

 

Зокрема, є:
– Закон України “Про правовий режим надзвичайного стану”.
– Кодекс цивільного захисту України, в якому встановлено правовий режим наздвичайної ситуації.
“Надзвичайний стан” і “надзвичайна ситуація” – не тотожні поняття.

Надзвичайні ситуації різного рівня відбуваються щодня: наприклад, пожежі, ДТП, зсуви на приморських схилах тощо.

Оголошення режиму надзвичайної ситуації стосується діяльності підприємств, установ, державних органів. За Кодексом, участь громадян в ліквідації надзвичайних ситуацій здійснюється виключно за їх згодою.

Зовсім інша справа — надзвичайний стан.
В період надзвичайного стану Конституція допускає обмеження певних прав громадян, примусову працю і навіть примусове відчудження майна громадян (ст. 41 Конституції).

Надзвичайний стан — справа дуже серйозна. Тому Конституція встановила особливий порядок його оголошення.
Надзвичайний стан оголошує Президент України, а потім затверджує Верховна Рада.
Зараз Кабінет міністрів оголосив в країні надзвичайну ситуацію. Так, має право і інколи навіть обов’язок.
Але ж 1 квітня 2020 року міністром охорони здоров’я Степановим було анонсовано влаштування таких заборон Кабміном:
– заборона громадянам перебувати в громадських місцях без вдягнутої маски чи респіратора;
– заборона перебувати в громадських місцях громадян, які не досягли 16 років, без супроводу повнолітніх;
– заборона громадянам пересуватися групою осіб більш ніж дві особи;
– заборона відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони;
– заборона відвідувати спортивні та дитячі майданчиків;
– заборона громадянам проводити всі масові (культурні, розважальні, спортивні, соціальні, релігійні, рекламні та інші) заходи, у яких бере участь понад 10 осіб.

Ці заборони вочевидь обмежують конституційні свободи і права громадян, зокрема свободу пересування (ст. 33 Конституції України), право проведення мирних зборів (ст. 39 Конституції), право на свободу віросповідування, відправлення одноособово чи колективно релігійних культів (ст. 35 Конституції).

А тепер починається найцікавіше.
Так, звісно, конституційні права громадян не є абсолютними. Вони дійсно можуть бути обмеженими. Але:
свобода пересування може бути обмежена в умовах надзвичайного стану, а не надзвичайної ситуації (ст. 33 Конституції, п. 1 частини першої ст. 16 ЗУ “Про правовий режим надзвичайного стану”);
право на свободу мирних зібрань може бути обмежено виключно судом (ст. 39 Конституції, п. 4 частини першої ст. 16 ЗУ “Про правовий режим надзвичайного стану”);
право проведення релігійних та інших заходів може бути обмежено в умовах надзвичайного стану, а не надзвичайної ситуації (ст. 35 Конституції, п. 4 частини першої ст. 16 ЗУ “Про правовий режим надзвичайного стану”).
Кабінет Міністрів України не має повноважень оголошувати надзвичайний стан і запроваджувати обмеження прав громадян.
Це виключні повноваження Президента, Верховної Ради України і суду.

Таким чином, першоквітневе офіційне повідомлення про те, що Кабінет Міністрів начебто планує запровадити “більш жорстки вимоги” і “заборони”, судячи з наявної інформації, свідчить про підготовку до злочину. Це дії, спрямовані на захоплення державної влади, у формі змови.

І не треба казати, що “уряд діяв в умовах “крайньої необхідності”, коли “не можна тягнути” і “треба діяти рішуче”.
Прем’єр-міністр за посадою входить до Ради національної безпеки і оборони України. Ніщо у світі не заважало Кабінету міністрів ініціювати введення надзвичаного стану в діяти в законний спосіб – так, як передбачено ст. 5 Закону України “Про правовий режим надзвичайного стану”.
Але ж вони свідомо обрали інший шлях. Злочинний.
Кримінальний кодекс України:
Стаття 109. Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади
1. Дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змова про вчинення таких дій, –
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.
Конституція України
Стаття 60. Ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.

P.S.
Про порушення порядку встановлення карантину, встановленого ст. 29 ЗУ “Про захист населення від інфекційних хвороб”, я вже навіть не говорю.
Проте зауважу, що згідно ст. 40 ЗУ “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” карантин може бути встановлений не інакще як у разі оголошення надзвичайного стану.

2 коментарі

  1. Сергей, немного не дочитал :). В статье 64 Конституции сказано, что “В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.” Верно, что чрезвычайное положение введено явночным порядком, а не в соответствии с законом. Так поступать нельзя – это нарушение и Констиутции, и законодательства. Но на преступление это не тянет, нет преступного мотива. Есть безобразное отношение к праву, которым, увы, страдали все парламенты, все правительства и все президенты в нашей стране. Для всех важнее целесообразность. Но если отвлечься от правовых ошибок, то введерние карантинных мер, вообще говоря, ведь необходимо? Можно обсуждать, насколько пропорционально, и все ли разумно, но отказаться отвыполнения мер безопасности, по-моему, неправильно.

  2. Дык чё? Наши действия? Я предлагаю – расстрелять!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*